Aktualności z klubu

 

Poczatki istnienia naszego klubu sięgaja lat 70-tych XX wieku. W tym okresie na terenach wiejskich bardzo szybko powstawały i prowadziły prężna działalnosć Ludowe Zespoły Sportowe. Nie inaczej było również w naszej miejscowosci gdzie za sprawa ówczesnej młodzieży powstało Koło Sportowe LZS Orzeł Osiecza. Pierwsze oficjalne wzmianki o działalnosci naszego klubu pochodza z kroniki klubowej prowadzonej od roku 1977. Wiosna 1977 roku podczas zebrania założycielskiego dokonano wyboru nazwy klubu oraz 5 osobowego zarzadu w skład którego weszli:

Przewodniczacy - Piotr Całuj
Zastępca przewodniczacego - Krzysztof Kasprzak
Sekretarz - Kazimierz Robak
Zastępca sekretarza - Andrzej Karmowski
Skarbnik - Andrzej Samulczyk

W tym okresie w naszym klubie zrzeszonych było 37 czynnych zawodników, skupionych wokół dwóch sekcji: piłki nożnej i siatkowej. Członkowie klubu z roku 1977: Całuj Piotr, Kasprzak Krzysztof, Robak Kazimierz, Karmowski Andrzej, Samulczyk Andrzej, Durski Marek, Fabisiak Andrzej, Fabisiak Henryk, Fabisiak Jan, Gmachowski Adam, Karmowski Piotr, Kasprzak Andrzej, Kruszyński Wojciech, Liebelt Roman, Naworski Kazimierz, Naworski Józef, Poniedziałek Jerzy, Poniedziałek Roman, Rek Mirosław, Robak Wojciech, Samulczyk Marek, Samulczyk Zdzisław, Stasikowski Piotr, Sobczak Piotr, Wozniak Jan, Wozniak Mirosław, Trzaskowski Grzegorz, Smorawski Roman, Fabisiak Benon, Kwiatkowski Ryszard, Sobczak Michał, Pilarski Jan, Gozdzik Ignacy, Kowalczykiewicz Kazimierz, Całuj Marek, Dominiak Adam.
Gracze naszego klubu nie skupiali się tylko na rywalizacji z drużynami z terenu naszej gminy. W naszej kronice klubowej udokumentowane sa mecze piłkarskie z takimi drużynami jak:

LZS Orzeł Osiecza - V Osiedle Konin 4:4 (po serii rzutów karnych 7:6) - 15.05.1977
LZS Orzeł Osiecza - LZS Sławsk 5:1 - 22.05.1977
LZS Orzeł Osiecza - Kopojno 6:1 - 29.05.1977
LZS Orzeł Osiecza - Konin-Wilków 1:3 - 05.06.1977
LZS Orzeł Osiecza - LZS Sławsk 4:2 - 05.06.1977

Ponadto nasi zawodnicy rywalizowali również z drużynami z Goliny i Zagórowa.
Członkowie Orła z lat 70-tych oprócz działalnosci sportowej, brali również udział w ''czynach społecznych'' zwiazanych z budowa Domu Kultury w Osieczy.

Kadra LZS Orzeł Osiecza z 1977 roku

Niestety lata 80-te nie były już tak owocne, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Brak następców do prowadzenia działalnosci sportowej przyczynił się do zawieszenia działalnosci naszego klubu na blisko 20 lat.


Dopiero w 1999 roku powstała idea reaktywowania zespołu sportowego Orzeł. Pomysłodawcami wskrzeszenia kluby byli: Paweł Czajka oraz Radosław Rydzewski. Podczas Walnego Zebrania Członków LZS, które odbyło się 19.02.1999 roku w Domu Kultury w Osieczy podjęto decyzję o przywróceniu działalnosci sportowej przez nasz klub. Samo zebranie cieszyło się ogromnym zainteresowanie młodzieży nie tylko z naszej miejscowosci ale także z Babii oraz Barłóg. Przybyło na nie 60 osób!!! Podczas zebrania przedstawiono projekt działalnosci sportowej, który omówił Paweł Czajka, wybrano także władze klubu:

Zarzad:
Prezes - Paweł Czajka
Zastępca Prezesa - Radosław Rydzewski
Sekretarz - Michał Rek
Skarbnik - Michał Sobczak
Członek - Marcin Rurek
Członek - Paweł Jęsiak

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczacy - Przemysław Zieliński
Członek - Tomasz Pogruszewski
Członek - Krzysztof Mili

W krótkim czasie udało się zakupić podstawowy sprzęt sportowy oraz stroje sportowe dla sekcji piłkarskiej, podarowane przez Urzad Gminy w Rzgowie przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, kierowanej przez Pana Stanisława Surowca.

Niestety rok 2000 nie był już tak owocny. Problemy organizacyjno-personalne uniemożliwiły szybka budowę obiektu sportowego i możliwosć wyboru władz klubu, co było podstawowym wymogiem rozpoczęcia oficjalnej działalnosci.

Dopiero w roku 2001, dzięki pomocy firmy Hydro - Wat Pana Kazimierza Kowalskiego oraz SKR w Rzgowie, ruszyły prace zwiazane z budowa całego kompleksu sportowego, obejmujacego boisko do piłki nożnej, siatkowej i niewielkie jeziorko. Przy budowie obiektu ogromne znaczenie miało również zaangażowanie społecznosci lokalnej, kierowanej przez ówczesnego sołtysa Pana Michała Sobczaka (szczególna rolę odegrali również - Radosław Rydzewski, Florian Popiołek, Kazimierz Robak i Ryszard Kwiatkowski).

Otwarcie boiska sportowego - 04.08.2002

Rok 2002 był przełomowy w historii naszego klubu. W sierpniu odbyło się oficjalne otwarcie boiska, a zaszczytu pierwszego ''kopnięcia piłki'' dostapiła ówczesna Pani Wójt Marianna Matuszewska. Uroczystosć otwarcia uswietnił mecz z drużyna ''Marol'' Konin, gdzie w drużynie ''Orła'' zagrali: Michał Rek, Marcin Rurek, Tomasz Pilarski, Maciej Wozniak, Jacek Szubert, Damian Wojtyra, Maciej Przybylski, Jacek Antonowicz, Krzysztof Antonowicz, Krzysztof Robak i Łukasz Kujawa. We wrzesniu rozpoczęto grodzenie całego obiektu siatka ogrodzeniowa i w tym przypadku również dzięki zaangażowaniu mieszkańców Osieczy (głownie Pana Krzysztofa Lepczyńskiego i Mirosława Reka, którzy kierowali pracami), już po niespełna miesiacu prace pomyslnie zakończono!

Również w 2002 roku rozpoczał się długotrwały etap związany z rejestracja naszego klubu w Starostwie Powiatowym w Koninie, oraz pierwszy wybór władz klubowych. W skład komitetu założycielskiego LZS ''Orzeł'' Osiecza weszli Krzysztof Robak, Piotr Wanot i Radosław Rydzewski, który kierował praca całego komitetu. 10 pazdziernika 2002 roku odbyło się zebranie założycielsko-wyborcze gdzie dokonano wyboru barw klubowych (czerwony i niebieski), herbu oraz władz klubu sportowego ''Orzeł'' Osiecza. Jednomyslnie w skład zarzadu weszli:

Prezes - Radosław Rydzewski
Vice prezes - Piotr Wanot
Skarbnik - Michał Rek
Sekretarz - Krzysztof Robak

Dnia 23 stycznia 2003 roku - zostalismy wpisani w Rejestr Organizacji Sportowych Starostwa Powiatowego w Koninie i tę datę przyjmuje się za poczatek istnienia naszego klubu.

Kadra LZS Orzeł Osiecza w 2003 roku

2003 rok zwiazany jest również z największym, jak do tej pory, sukcesem organizacyjnym naszego klubu. Udało nam się od podstaw zorganizować ligę piłkarska składajaca się z 6 drużyn z pobliskich miejscowosci (LZS ''Orzeł'' Osiecza, ''Marol'' Konin, LZS Grabienice, ''Grom'' Barłogi, LZS Zastruże i ''Warta'' Rumin).Rozgrywki ligowe, przy ogromnym zainteresowaniu kibiców i fanów piłki nożnej toczyły się od 3 maja do 10 sierpnia.Pomysłodawcami jak i organizatorami ligi w całosci był nasz klub piłkarski, przy współpracy z sędziami - Wiktorem Nawrockim i Kazimierzem Robakiem.

W 2005 roku powstała, za sprawa Mariusz Fabisiaka i Jakuba Liebelta, sekcja piłki siatkowej odnoszaca znaczne sukcesy - 3-krotni zwycięzcy Mikołajkowego Turnieju Siatkarskiego, uważanego za nieoficjalne mistrzostwa gminy Rzgów. W sezonie 2007/2008 siatkarze Orła jako jedna z dwóch drużyn z naszej gminy przystapiła do Turnieju Grand Prix TKKF, w którym to nasi gracze zanotowali swój największy sukces zajmujac II miejsce w klasyfikacji ogólnej turnieju!

22 stycznia 2007 roku podczas II zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrano nowe władze klubu. Na czele zarzadu stanał dotychczasowy sekretarz Krzysztof Robak, sekretarzem został Łukasz Kujawa, stanowiska v-ce prezesa i skarbnika pozostały bez zmian. Z działalnosci klubowej wycofał się dotychczasowy prezes Radosław Rydzewski, który skupił się na działalnosci w Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy.
Latem 2007 roku nasz klub za sprawa członków zarzadu: Krzysztofa Robaka i Michała Reka nawiazał współpracę o charakterze sportowo-kulturalnym z Kołem Gospodyń Wiejskich w Osieczy, czego owocem był organizowany corocznie Festyn Rodzinny promujacy zdrowy i aktywny tryb życia, w ramach którego rozgrywany był Turniej Piłkarski Młodzików.

Po bardzo bogatych latach zwiazanych z działalnoscia organizacyjna nadeszły również długo oczekiwane sukcesy sportowe. W latach 2006-2009 zawodnicy Orła zdominowali rozgrywki sportowe w gminie Rzgów odnoszac szereg sukcesów w ligach piłkarskich i turniejach siatkarskich.

W czerwcu 2009 roku po raz pierwszy w historii naszego klubu udało się nam pozyskać sponsora, którym jest Towarzystwo Samorzadowe reprezentowane przez Pana Waldemara Tubackiego. To własnie w dużej mierzę dzięki srodkom finansowym przekazywanym przez Towarzystwo Samorzadowe możliwy jest start drużyny Orła w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych.

Od grudnia 2009 podjęlismy starania, aby nasz klub sportowy właczyć w struktury Stowarzyszenia Solidarni w Partnerstwie, które skupia szereg organizacji oraz podmiotów gospodarczych z gmin Rzgów, Golina, Rychwał, Stare Miasto, Tuliszków i Grodziec. Już w styczniu 2010 zostalismy przyjęci w poczet członków stowarzyszenia. Dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do projektów samorzadowych, szkoleń oraz inicjatyw obywatelskich, które przyczyniaja się do rozwoju naszego klubu.

15 stycznia 2011 roku odbyło się III w historii naszego klubu zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Zebranie to ze względu na powagę decyzji na nim podejmowanych cieszyło się sporym zainteresowaniem wsród działaczy i zawodników Orła a także przedstawicieli społecznosci lokalnej oraz innych organizacji społecznych. W trakcie zebrania prezesem jednogłosnie wybrano dotychczasowego kierownika drużyny i kapitana zespołu Łukasza Gałeckiego, v-ce prezesem został długoletni działacz Orła Michał Rek, funkcję skarbnika powierzono dotychczasowemu prezesowi Krzysztofowi Robakowi a sekretarzem został zawodnik sekcji siatkarskiej, członek Komisji Rewizyjnej w latach 2007-2011 Jakub Liebelt. Z dotychczasowej działalności wycofał się Łukasz Kujawa, który skupił się głównie na działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej.

W roku 2010 wiceprezes Michał Rek nawiązał współpracę z klubem WKS Babia, czego efektem było zorganizowanie IV i V edycji rozgrywek Gminnej Ligi Piłki Halowej w Rzgowie w sezonach 2010/2011 i 2011/2012, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników jak i kibiców piłkarskich.

Również w sezonie letnim 2011 roku nasz klub wspólnie z WKS-em Babia zorganizował I edycję Gminnej Ligi Piłki Nożnej Orlik 2011, która rozegrana została na nowo otwartym kompleksie sportowym Orlik w Sławsku.

W październiku 2010 roku pojawiła się szansa na modernizację naszego kompleksu sportowego w ramach programu "Odnowa wsi". Przy ogromnym udziale i zaangażowaniu społeczności lokalnej, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy na czele z prezesem Radosławem Rydzewskim oraz członkami naszego klubu udało się złożyć wniosek i przystąpić do udziału w tym programie. Już w styczniu 2011 roku zapadła decyzja o pozytywnym zaopiniowaniu naszego wniosku przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, jednak prace przy kompleksie sportowym rozpoczęły się dopiero we wrześniu 2011 roku a zakończyły w roku 2012.

Pracę na obiekcie sportowym dotyczyły: modernizacji płyty boiska, przez jej wyrównanie i założenie nowej nawierzchni, zamontowaniu piłkochwytów za bramkami, montaż konstrukcji na boisku do koszykówki, oraz umocnienie brzegów jeziorka. Całość prac wyceniona została na bagatela 38 tys. zł i jest to jak do tej pory największa, jednorazowa inwestycja na naszym obiekcie.

W listopadzie 2011 roku radny Gminy Rzgów, v-ce prezes Orła, Michał Rek w trosce o rozwój działalnści sportowej na terenie naszej gminy przedstawił projekt powołania przy Urzędzie Gminy w Rzgowie Gminnej Rady Sportu, jako organu opiniodawczego ściśle współpracującego z Wójtem i radnymi gminy. Projekt został pozytywnie zaopiniowany i już 16.12.2011 roku odbyło się w Sali posiedzeń Urzędu Gminy w Rzgowie pierwsze posiedzenie Gminnej Rady Sportu.

04.02.2012 roku podczas zebrania sprawozdawczego doszło do niecodziennej sytuacji. Z funkcji prezesa z powodów osobistych, po zaledwie roku czasu zrezygnował Łukasz Gałecki. W wyborach uzupełniających nowym prezesem został najaktywniej działający w tym okresie Michał Rek, v-ce prezesem Kamil Całuj, pozostałe stanowiska pozostały bez zmian.

Od 2012 roku LZS Orzeł Osiecza bardzo aktywnie udzielał się realizując zajęcia sportowe (piłkarskie i siatkarskie) dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Rzgów dzięki dotacjom Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”, Starostwa Powiatowego w Koninie i Urzędu Gminy Rzgów. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Urzędu Gminy Rzgów (Fundusz Sołecki) możliwa była dalsza modernizacja obiektu sportowego m.in. o plac zabaw, budowę mini sceny i chaty grillowej, boiska do tenisa ziemnego, montaż ławek oraz monitoringu a także uporządkowania zbiornika wodnego przy boisku. W planach są jeszcze dalsze prace nad modernizacją obiektu sportowego. Na początku 2015 roku odbyło się kolejne walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Prezesem ponownie wybrano Michała Reka, wiceprezesem Łukasza Gałeckiego, pozostałe stanowiska pozostały bez zmian. Członkowie LZS Orzeł Osiecza bardzo aktywnie reprezentują klub i Gminę Rzgów podczas rozmaitych rozgrywek sportowych. Ponadto włączają się w czyny społeczne związane z pracami wokół obiektu sportowego w Osieczy Pierwszej, a także remontu remizy OSP, która jest siedzibą klubu. LZS Orzeł Osiecza, wspiera także działania Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich w Osieczy i współpracuje z Gminnym Klubem Sportowym Rzgów, Uczniowskim Klubem Sportowym ORLIK Osiecza oraz ze szkołami z terenu Gminy Rzgów.

 

ZARYS HISTORYCZNY KLUBU SPORTOWEGO LZS ORZEŁ OSIECZA


Lata 70-te – Nieoficjalne założenie klubu, utworzenie sekcji piłkarskiej
Lata 80-te – Zawieszenie działalności klubu
Rok 1999 – Reaktywacja działalności klubu
2000-2002 – Budowa boiska sportowego w Osieczy Pierwszej
04.08.2002 – Oficjalne otwarcie boiska sportowego w Osieczy Pierwszej
24.01.2003 – Oficjalna rejestracja stowarzyszenia Ludowy Zespół Sportowy Orzeł Osiecza w Starostwie Powiatowym w Koninie. Wybór władz, herbu, barw.
lipiec/sierpień 2003 – Organizacja Międzygminnej Ligi Piłki Nożnej „Osiecza 2003”. W rozgrywkach wzięły udział drużyny z gminy Rzgów, Stare Miasto oraz Miasta Konin.
2004 – Organizacja I Wielkich Derbów Piłkarskich Osieczy. Impreza piłkarska międzypokoleniowa dla mieszkańców sołectwa, która wpisała się w coroczną tradycję organizowanych imprez sportowych
2005 – Utworzenie sekcji siatkarskiej
2010 – Wstąpienie klubu w struktury Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie”
2010 – 2013 – Współorganizacja z Wiejskim Klubem Sportowym Babia Halowej Ligi Piłki Nożnej w Rzgowie
2011 – Współorganizacja Ligi Piłki Nożnej na boisku sportowym ORLIK w Sławsku
2011-2012 – Modernizacja obiektu sportowego w Osieczy w ramach realizacji projektu „Wielkopolska Odnowa Wsi” – Modernizacja płyty boiska piłkarskiego, zamontowanie piłkochwytów, budowa boiska do siatkówki i koszykówki
2011 – Utworzenie z inicjatywy Prezesa Klubu Michała Reka Gminnej Rady Sportu w Rzgowie
2012 – obecnie  - Organizacja zajęć sportowych z piłki nożnej i siatkówki dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Rzgów ramach realizacji projektów Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”, Starostwa Powiatowego w Koninie oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
2013 – Modernizacja obiektu sportowego w Osieczy w ramach projektu „Leader” – Budowa placu zabaw, chaty grillowej, mini sceny oraz ławek dla widowni.
2014-2016 – Modernizacja obiektu sportowego w Osieczy w ramach Funduszu Sołeckiego – Budowa boiska do tenisa ziemnego, zakup przenośnego systemu nawadniającego, montaż monitoringu na obiekcie sportowym, uporządkowanie zbiornika wodnego przy boisku.
2017 – Utworzenie i zgłoszenie oficjalnej drużyny siatkarskiej mężczyzn do rozgrywek III ligi Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej
Członkowie LZS Orzeł Osiecza bardzo aktywnie reprezentują klub i Gminę Rzgów podczas rozmaitych rozgrywek sportowych. Ponadto włączają się w czyny społeczne związane z pracami wokół obiektu sportowego w Osieczy Pierwszej, a także remontu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest siedzibą klubu. LZS Orzeł Osiecza wspiera także działania Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich w Osieczy i współpracuje z Gminnym Klubem Sportowym Rzgów, Uczniowskim Klubem Sportowym ORLIK Osiecza oraz ze szkołami z terenu Gminy Rzgów.

 

 

Źródła:
1) Kronika Koła Sportowego LZS Orzeł Osiecza z roku 1977.
2) Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków LZS w Osieczy z 19.02.1999 r.
3) Protokoły z Walnych Zebrań Sprawozdawczo-Wyborczych z lat 2002 – 2015.
4) Opracowania własne.

Aktualności z klubu

  • 1

Orzeł na facebooku

Poprzedni mecz

LZS Orzeł Supergadżet Osiecza

3 liga WZPS - mecz o 3 miejsce

15 kwietnia 2021

godz. 19:00

3:2

(23:25, 25:23, 25:23, 23:25, 21:19)

Hala sportowa w Rzgowie
ul. Plac Stuczyńskich 5

UKS SMS Joker Piła